Evroazijski kopenski most

Železniški most na transsibirski progi čez reko Kama blizu Perma, Rusija

Evroazijski kopenski most, včasih imenovan tudi Nova svilna pot (Новый шёлковый путь, Noviy shyolkoviy put'), je železniška prometna pot za prevoz tovora in potnikov po kopnem med pacifiškimi pristanišči na ruskem Daljnem vzhodu in Kitajsko ter morskimi pristanišči v Evropi. Pot, čezcelinska železnica in železniški kopenski most, trenutno obsega transsibirsko železnico, ki teče skozi Rusijo in jo včasih imenujejo severni vzhodno-zahodni koridor, ter novi evrazijski kopenski most ali drugi evrazijski celinski most, ki poteka skozi Kitajsko in Kazahstan. Novembra 2007 je bil približno en odstotek od 600 milijard dolarjev blaga, ki se vsako leto pošlje iz Azije v Evropo, dostavljeno po notranjih transportnih poteh.[1]

Dokončana leta 1916, transsibirska povezava povezuje Moskvo z ruskimi pacifiškimi pristanišči, kot je Vladivostok. Od 1960-ih do zgodnjih 1990-ih je železnica služila kot glavni kopenski most med Azijo in Evropo, dokler več dejavnikov ni povzročilo zmanjšanja uporabe železnice za čezcelinski tovorni promet. Eden od dejavnikov je, da železnice nekdanjega Ruskega imperija in Sovjetske zveze uporabljajo širšo tirno širino kot večina preostale Evrope in Kitajske. Pred kratkim pa se je Transsibirska pot ponovno uveljavila kot izvedljiva kopenska pot med obema celinama.[zakaj?]

Kitajski železniški sistem je bil dolgo povezan s transsibirskim prek severovzhodne Kitajske in Mongolije. Leta 1990 je Kitajska dodala povezavo med svojim železniškim sistemom in Transsibirijo preko Kazahstana. Kitajska svojo neprekinjeno železniško povezavo med pristaniškim mestom Lianjungang in Kazahstanom imenuje Novi evrazijski kopenski most ali Drugi evrazijski celinski most. Poleg Kazahstana železnice povezujejo še z drugimi državami Srednje Azije in Bližnjega vzhoda, vključno z Iranom. Oktobra 2013 je bila dokončana železniška povezava čez Bospor v okviru projekta Marmaray, zdaj pa se novi evrazijski kopenski most teoretično povezuje z Evropo prek Srednje in Južne Azije.

Predlagana širitev evrazijskega kopenskega mostu vključuje gradnjo železnice čez Kazahstan, ki je enake tirne širine kot kitajske železnice (standardna tirna tirna, v nasprotju s tirno širino 1520 mm v nekdanjem Ruskem imperiju in Sovjetski zvezi), železniške povezave z Indijo, Mjanmarom in Tajsko, Malezijo in drugod v jugovzhodni Aziji, gradnja železniškega predora in avtocestnega mostu čez Beringov preliv za povezavo transsibirskega s severnoameriškega železniškega sistema ter gradnja železniškega predora med Južno Korejo in Japonsko. Združeni narodi so predlagali nadaljnjo širitev Evrazijskega kopenskega mostu, vključno s projektom transazijske železnice.

  1. Berk, Michael (27 November 2007). "The Arctic Bridge; Churchill, Man., is the key to linking Afghans with the world". National Post. Canada. p. FP 15.

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search